دریاچه گهر

0

درباره دریاچه گهر

دریاچه گهر در نزدیکی شهرستان درود و در دامنه اشترانکوه واقع شده است. منبع تامین آب دریاچه چشمه هایی است که از کف دریاچه می جوشد و رودخانه ای را در پایین دست دریاچه ایجاد می کند.
ظاهرا حدود دویست سال قبل در اثر زلزله ای مهیب کوه در پایین دست دریاچه ریزش می کند و جلوی مسیر آب بسته می شود و دریاچه پدید می آید.

"<yoastmark

"<yoastmark

دریاچه دارای دو نوع ماهی زرده ، غزل آلای رنگین کمان و غزل آلای خال قرمز است. ظاهرا قبل از انقلاب ماهی زرده از رودخانه های اطراف به دریاچه آورده می شود. ماهی غزل آلا نیز توسط اداره محیط زیست آن زمان به کمک هواپیما به دریاچه ریخته می شود.
دریاچه گهر از دو دریاچه کوچک و بزرگ تشکیل شده است. آب دریاچه شیرین و به طور عجیبی شفاف و زیباست. لذا طبیعت گردان را از اقصی نقاط کشور به سمت خود جذب می کند.

"<yoastmark

برای رسیدن به دریاچه دو مسیر وجود دارد. یکی از سمت الیگودرز و یکی از سمت دورود. مسیر درود دارای امنیت بیشتر و امکانات بهتری است. لذا ما این مسیر را انتخاب کردیم.
از شهرستان دورود پس از ۱۸ کیلومتر رانندگی در یک جاده کوهستانی پر پیچ و خم به پارکینگ دریاچه خواهید رسید. نرسیده به پارکینگ به ازای هر نفر ۵۵۰۰ تومان (سال ۹۷) ورودی اخذ شد. به ازای هر شب نیز ۶۰۰۰ تومان هزینه پارکینگ دریافت شد. در پارکینگ به اندازه کافی الاغ جهت انتقال بار به دریاچه وجود دارد. کرایه هر الاغ نیز ۶۰۰۰۰ تومان است. ولی هر چقدر تیغشان ببرد از شما پول می گیرند. در پارکینگ آب آشامیدنی و سرویس بهداشتی وجود دارد.

"پارکینگ

از پارکینگ تا دریاچه حدود ۱۲.۵ کیلومتر مسیر مالرو و پر از پستی و بلندی وجود دارد. جهت حفظ طبیعت، جاده مناسب خودرو در این منطقه ایجاد نشده است. کنار پارکینگ چشمه خرم واقع شده است.

"پارکینگ

 

"چشمه

"چشمه

در مسیر نیز دو چشمه آب پنبه کار بعد از گردنه پنبه کار و سفید آب بعد از پل روی رودخانه وجود دارد. در کنار دریاچه نیز امکاناتی چون آنتن موبایل، سرویس بهداشتی، پاسگاه انتظامی، محیط بانی، سکوهای مناسب چادر زدن و مغازه خوار و بار فروشی وجود دارد.
در صورتی که از محیط بانی پروانه ماهیگیری روزانه بمبلغ ۱۰۰۰۰ تومان دریافت کنید بصورت تک قلاب می توانید از ماهیگیری لذت ببرید.

روز اول – حرکت به سمت پارکینگ دریاچه

روز دوشنبه ۱۴ خرداد ۹۷ بعد از ظهر به سمت شهر دورود حرکت کردیم. ماه رمضان و گرمای هوا رانندگی را سخت کرده اما در عوض جاده خلوت است. در مسیر نزدیک شهر الیگودرز استراحتی می کنیم و مسیر را تا دورود ادامه می دهیم. از جاده نزدیک کارخانه سیمان عبور می کنیم و حدود ۲۰ کیلومتر جاده باریک را به سمت دریاچه گهر می پیماییم.نرسیده به پارکینگ نفری ۵۵۰۰ تومان به عنوان عوارض ورود دریافت کردند. گفتند این پول را برای امکانات بهداشتی و جمع آوری زباله می گیریم. ولی بعداً دیدیم اوضاع بهداشتی منطقه با توجه به این هزینه هنگفتی که دریافت می کنند تعریفی ندارد.
وقتی به پارکینگ رسیدیم، مامور پارکینگ برایمان قبض صادر کرد اما به این بهانه که پارکینگ جا ندارد، اجازه ورود به پارکینگ اصلی آسفالت نداد و ما را به قسمتی از تپه خاکی فرستاد.

پس از استقرار در پارکینگ خاکی، افطار و شام را داخل چادر صرف کردیم. باد خنکی وزیدن گرفته بود. 16 ساعت روزه داری و چند ساعت رانندگی طاقت مان را طاق کرده بود. پس از افطار و نماز در چادر خوابیدیم.

روز دوم – حرکت به سمت دریاچه

صبح زود الاغی کرایه کردیم. با توجه به اینکه نرخ کرایه الاغ 60000 تومان تعیین شده بود، اما صاحبان الاغ هر قیمتی که زورشان می رسید می گرفتند. ما هم الاغی به قیمت 70000 تومان کرایه کردیم. بارها را صاحب الاغ با مهارتی خاص روی الاغ بست و ما را به همراه حیوان روانه دریاچه گهر نمود.

بارش های بهاره باعث شده بود دشت یکپارچه سرسبز شود. در مسیر از مناظر بدیع صبحگاهی عکاسی کردیم و با گروه های بیشماری که به طرف دریاچه حرکت می کردند، عازم دریاچه شدیم.

"مسیر

"مسیر

بالاترین نقطه مسیر دکل مخابراتی بود که با گذر از آن به مغازه ی بقالی صحرایی رسیدیم. درنگی کردیم و سپس عازم گردنه پنبه کار شدیم. سخت ترین قسمت مسیر دریاچه گهر از سمت دورود، گردنه پنبه کار است که در زمان رفت بصورت سرازیری و در زمان برگشت بصورت سربالایی است.

"گردنه

در طول گردنه دوچرخه سواران بیشماری با دوچرخه کوهستان و با سرعت زیاد از کنارمان می گذشتند. بعضی هایشان دوربین های گوپرو روی کلاهشان بسته بودند تا مناظر بدیع و زیبای مسیر را از دست ندهند.

"گردنه

بعد از گردنه پنبه کار به چشمه پنبه کار رسیدیم. از چشمه آب برداشتیم و الاغمان هم کی از علوفه های مسیر تجدید قوا نمود.

"چشمه

"چشمه

"چشمه

"چشمه

پس از گذشتن از پل روی رودخانه عازم دریاچه شدیم. مسیر پر بودن از طبیعت گردانی که یا به سمت دریاچه در حال حرکت بودند یا داشتند بر می گشتند. بالاخره به دریاچه رسیدیم. در کنار دریاچه جایی برای برپا کردند چادر پیدا کردیم و چادر زدیم.

"کمپینگ

"<yoastmark

"<yoastmark

"قایقرانی

"ماهیگری

خوشبختانه جای دنجی زیر درخت گیرمان آمد که آفتاب سوزان خیلی اذیتمان نمی کرد. همسایه هایمان نیز خوب درآمدند. هوا هر چند ساعت یکبار دگرگون می شد و ابرهای تاریک آسمان را فرا می گرفت.

"<yoastmark

با یکی از دوستان به سمت بالادست دریاچه گهر رفتیم. در حین بازگشت باران تندی باریدن گرفت که ما را غافل گیر کرد اما در عوض هوا هم کلی خنک شد. بناچار در همان نزدیکی های چادر مستقر بودیم. یکی از دوستان که علاقه وافری به ماهیگیری دارد با لنسر و قلاب چند ساعتی تلاش کرد اما نتیجه ای نگرفت. انگار روز او نبود. دوباره هوا در هم پیچید و تگرگ بارید. دانه های تگرگ به اندازه فندق درشت بود. تابحال تگرگ هایی به این درشتی ندیده بودم.

"بارش

روز سه شنبه با این منوال گذشت و شب را کنار دریاچه گذراندیم. منظره غریبی بود. بدلیل نبود آلودگی نوری در منطقه ستارگان خودنمایی خاصی داشتند. دود ناشی از آتش طبیعت گردان، مانند لایه ای روی دریاچه گهر را پوشش داده بود. بعضی ها هم نور هدلایت های پرژکتوری شان را روی دریاچه می انداختند که با توجه به دود بسیار جالب بود.

روز سوم – ماهیگیری در دریاچه

روز چهارشنبه برای نماز صبح بیدار شدیم. دوست ماهیگیر ما که از صبح زود دوباره مشغول ماهیگیری شده بود. من تصمیم گرفتم زیرانداز و کیسه خوابم را بیرون چادر پهن کنم و از نسیم مطبوعی که از روی دریاچه به صورتم می خورد لذت ببرم. کم کم خوابم برد. صدای زنگوله روی لنسر دوستم من را از خواب پراند. بله اولین ماهی گرفته شد. و ماهی ها یکی پس از دیگری به قلاب افتادند. امروز انگار روز او بود.

"ماهیگیری

"ماهیگیری

"ماهیگیری

صبحانه را خوردیم. و دوباره از حاشیه دریاچه به بالادست دریاچه رفتیم و در آن منطقه پرسه زدیم. گروه های طبیعت گردی بیشماری را در مسیر دیدیم که تازه به دریاچه آمده اند. تعدادی از جوانان با گرمتر شدن هوا و گرم شدن آب در آب زلال و شفاف دریاچه گهر به آب تنی مشغول شدند. یکی شان از بالای درخت بید به داخل دریاچه شیرجه زد. کمی در جنگل بالای دریاچه دور زدیم و به محل چادرمان برگشتیم. تعدادی با استفاده از قایق های لاستیکی در دریاچه قایق سواری می کردند. تعدادی هم تنی به آب زده بودند.

شب گذشته ظاهراً بین دو گروه جدالی رخ داده بود و یک نفر به شدت مجروح شده بود. لذا هلی کوپتر امداد از خرم آباد برای امدادرسانی به وی اعزام شد و او را منتقل کرد.

"امداد

"امداد

برای ماهیگیری با قلاب در دریاچه گهر نیاز به پروانه ماهیگیری می باشد که هزینه صدور آن در هر روز 10000 تومان است. محیط بانان مستقر در منطقه مرتباً در حاشیه دریاچه گشت می زدند و مجوزهای مربوطه را چک می کردند.

"پروانه

در حاشیه دریاچه پاسگاه ثابت پلیس، درمانگاه صحرائی و چند مغازه خوار و بار فروشی وجود دارد. آخرین ناهارمان را در کنار دریاچه خوردیم.

الاغی را به مبلغ 90000 تومان کرایه کردیم و قبل از غروب آفتاب به پارکینگ دریاچه رسیدیم. تصمیم گرفتیم با توجه به خستگی اعضا تا شهر دورود رانندگی کرده و شب را آنجا بمانیم. پس از شام و نماز در یکی از پارک های شهر چادر زدیم و خوابیدیم.

روز چهارم – بازگشت

صبح زود روز پنج شنبه پس از نماز صبح به سمت اصفهان حرکت کردیم و اینچنین سفری دیگر از سفرهای ما به پایان رسید.

مسیر رفت از پارکینگ تا دریاچه در لینک زیر قابل مشاهده است:

مسیر رفت از پارکینگ تا دریاچه گهر

در ویدئوی زیر فیلم مسیر رفت به دریاچه را ملاحظه می کنید:

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرت ارسال شد ! فقط باید تایید بشه ! پس کمی صبر کن ...

یازده − 9 =