کوه صفه اصفهان

1

کوه صفه اصفهان در جهت جنوبی شهر اصفهان و در مرتفع ترین نقطه مشرف به شهر واقع شده است. ارتفاع قله ۲۲۵۷ متر می باشد. صفه از لحاظ لغوی به معنای مکان تخت و صاف است. کوه صفه نیز چون در بالای آن بصورت مسطح است به این نام خوانده می شود.

کوه صفه اصفهان

به همت شهرداری اصفهان در دامنه کوه صفه پارک جنگلی با امکانات بیشماری ایجاد شده است. از جمله این امکانات مکان های استراحت، تله کابین، آبشار، ایستگاه امداد و نجات کوه، کافی شاپ، سالن بولینگ، پارکینگ، هتل و باغ وحش می باشد.

تله کابین صفه

با توجه به نزدیکی کوه صفه به شهر اصفهان، این قله هر هفته مقصد تعداد بیشماری از ورزشکاران و طبیعت دوستان می باشد. به همین دلیل توسط کوهنوردان، مسیرهای بیشماری جهت صعود به قله شناسائی شده است. مسیر مرعشی، ماری۱ و ماری۲ از جمله این مسیرها هستند.

در قرن های گذشته جهت دیده بانی و مقابله با دشمن، بر فراز قله و خط الراس دژ محکمی بنا شده است. مصالح آن از خشت و سنگ و ساروج می باشد که اکنون بقایای آن بر جای مانده است.
در اطراف کوه صفه چند چشمه فصلی وجود دارد. مشهورترین آن چشمه خاچیک می باشد. ظاهراً پیش از انقلاب فردی ارمنی به نام خاچیک در کنار این چشمه کافه ای داشته است.

نمای اصفهان

از لحاظ زیست جانوری در این کوه روباه، شغال، خرگوش، کبک و بزمجه یافت می شود.
از لحاظ پوشش گیاهی، در محدوده کوه صفه بصورت پراکنده انجیر و بادام وحشی  یافت می شود.
از جمله غارهای مشهور اطراف کوه می توان غارهای کسری، انجیر، قنبر و هفت چشمه اشاره نمود.

از طریق لینک زیر می توانید مسیر صعود به قله صفه را از طریق سایت ویکی لاک مشاهده نمایید:

مسیر قله صفه

قله صفه اصفهان
قله صفه اصفهان
1 نظر
  1. سید می گوید

    بسیار عالی.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرت ارسال شد ! فقط باید تایید بشه ! پس کمی صبر کن ...

سه × 2 =